REISIKIRJELDUSED 2007 – 2012

Maldiivid avavad värava paradiisi – 02. detsember 2007!

India ookeanis asuvad Maldiivid kuuluvad kahtlemata maailma parimate sukeldumiskohtade hulka – vesi paistab hästi läbi, veealune loomastik ja taimestik on erakordselt huvitav ja mitmekesine. Rahakotirauad tuleb selle kõige eest küll laialt lahti teha, aga alati võib ennast lohutada mõttega, et paradiis ei saagi odav olla.

Kusagil suure ja sinise India ookeani avarustes, Indiast edelas asub Maldiivi Vabariik. Ühtekokku 90 000 km2 suuruse pindalaga riigist moodustab maismaa vaid 298 km2. Saarestik koosneb 26 atollist, mis laiuvad 822 km ulatuses põhjast lõunasse ja 130 km läänest itta. Atollides on kokku u 1190 korallisaart, neist 200 on asustatud ja neist omakorda 88 muudetud kuurortsaarteks. Saared ei ulatu kusagil kõrgemale kui 1,8 m merepinnast ja neid kaitsevad vaid ümbritsevad korallrahud ehk -riffid.

Maldiividele mineku mõte tekkis Tartu väga aktiivse sukelduja ja allveefotograafi Ülar Tiku pildi- ja videomaterjali lummaval mõjul. Nn ekspeditsioonis osales 28 sukeldujat, kellest enamusel millimallika staatus seljataga ja lõpuste alged kogenud silmale kergesti märgatavad.

Lend kulges marsruudil Tallinn-Viin-Doha-Male ja kestis koos vahepeatuste, hilinemiste ja sekeldustega umbes 24 tundi. Meie üllatuseks ja minu kergeks ahastuseks polnud meil riigi pealinna Male lennujaamas kedagi vastas. Safarilaeva operaatorfirma esindaja, keegi Ashai nimeline noormees ootas meie asemel hoopis kedagi teist hoopis kusagilt mujalt…

underwater-1

Reisi lõpuni kujutas endast müsteeriumi meie sukeldumislaeva nimi MV Manaal – kõigi kirjade kohaselt pidanuks see olema hoopis MV Rani. Aga nimi nimeks, õnneks vastasid tingimused laeval meie ootustele.

Aluseid, mis pakuvad sukeldujatele öömaja, ninaesist ja kõike muud vajalikku, on Maldiividel võrreldes näiteks Egiptusega suhteliselt vähe, samas on nende väheste hinnatase kordades kõrgem. Aga olgem ausad – asi on seda väärt.

Sukeldumisteks oli ette nähtud kaheksa päeva. Maldiivide veealuseks uhkuseks ja magustoiduks sukeldujatele on alati olnud vaalhaid ja manta raid ja eks unistasime meiegi juba reisi kavandades nende elukatega lähemalt tutvust teha.

Alustasime oma veealust ekspeditsiooni Male läheduses asuvalt rifilt, kus meid võttis vastu Maldiividele omane tugev hoovus ja 29-kraadine vesi, mida ilmestamas elusad korallid ja kirev fauna. Hoovustega on seal kandis kaunis keerulised lood.

Teatavasti mõjutavad hoovusi tõus ja mõõn, aga Maldiividel käib loodus natuke teistpidi. Tõusu ja mõõna erinevused on väikesed, aga hoovus küllalt tugev ja äraarvamatu suunaga. India ookeanil keerlevad tuuled käivad tõusu ja mõõna jõust üle ja panevad vee kohati jõena voolama.

Hoovused olid meil sukeldumistel kord abiliseks, kord vaenlaseks. Õnneks oli kohalikul divemasteril Nyial kõva kogemustepagas ja silmavaade, mis peegeldas meremehele kaasasündinud ettenägelikkust. Siiski ei saa sealkandis mulistades ainult heale giidile lootma jääda. Märkepoi peaks igal sukeldujal taskus olema ja selle kasutamine juba kodus selgeks tehtud.

Hommik Maldiividel on maapealne paradiis. Unised silmad avas taevasse tõusev veripunane päike, mille taustal näis viltuste palmide ja valge liivaga saar justkui postkaardilt välja lõigatud Vahepeal muutis laev asukohta, liikudes Male kõrghoonete ja suitsuvine eest põhja suunas. Siit algab Maldiivide tõeline ilu peal-ja allpool ookeani.

Pärast briifingut sukeldumistingimustest saime balloonid selga, regu suhu ja läksime vette. Meie kõrvalt, pealt ja alt ilmusid välja kolme- kuni neljameetrise läbimõõduga raid – tükki kakskümmend. Elukad naudivad sukeldujate mulle, mis pakuvad neile ilmselt mulivanni sarnase elamuse. Täpselt nii kaua, kuni balloonis õhku jätkus, oli ka silme ees mantasid. Super!

underwater-2

Veest välja ronivate ihtüandrite näoilmest ja sõnadest on nö maapealsel raske aru saada, selleks tuleb ise balloon selga vinnata. Veealune nähtavus on Maldiividel olenevalt ilmast ja aastaajast keskeltläbi 25 m. Kergelt hägune vesi annab lootust suurte mereelukate kohtamiseks – on ju hägu põhjustajaks nende maiuspala plankton.

Raid saatsid meie sukeldumisi peaaegu kõigil kaheksal päeval ja muutusid suhteliselt tavaliseks. Safari kõrghetkeks kujunes neljas päev, kui meil õnnestus sukelduda koos nende vete valitseja vaalhai endaga. Seitsme-kaheksa meetri pikkuse eluka suu on piisavalt suure läbimõõduga sukelduja neelamiseks. See on vaatepilt, mis paneb regu suust kukkuma ja annab juba iseenesest põhjuse Maldiividele sõiduks.

Vaalhaid õnnestus meil reisi jooksul veel korra näha, nagu ka lugematul arvul kala- ja taimeliike. Peatusime üksikutel saartel, kus võõrustajad pakkusid meile rannal toimuvate grilliõhtute ja rahvusliku õhkkonnaga unustamatuid elamusi. Reisiseltskond toodi väikeste paatidega randa, kus ootas tõrvikutega valgustatud toidulaud.

Oskuslikult liivast meisterdatud laud oli manta rai kujuline, istumiskohad paiknesid eluka külgedel ja otstes. India ookeani kohin, sume ja soe lõunamaa öö ning mälestused sügavustest andsid põhjust rahuloluks ja indu uuteks rännakuteks. Reisi viimased viis päeva oli meie koduks Sun Island ehk Päikesesaar. Nautisime rannamõnusid ja andsime lämmastikumullidele aega kehast väljuda. Teenindus ja olmetingimused olid igati tasemel. Muidugi tuleb selle eest rahakoti rauad pärani lahti teha, aga võib ju ennast lohutada mõttega, et paradiis ei saagi odav olla.

Mis kohalikesse puutub, siis ei osanud oodata, et välimuselt egiptlastele sarnanevad maldiivlased on niivõrd usklikud. Pea sada protsenti rahvast on sunniidi moslemid, kellele palvehetked pigem reegliks kui erandiks. Üldiselt on inimesed eurooplasele vastuvõetavamad ja nende suhtumine turistidesse kordades inimlikum kui mõnes eestlaste lemmikkuurordis.

cruise-1

Kahtlemata kuuluvad Maldiivid maailma parimate sukeldumispaikade hulka – vesi paistab hästi läbi, veealune floora ja fauna erakordselt huvitav ja mitmekesine. Kui keegi lugejatest peaks plaanima samasugust reisi, soovitan tal sukelduda nii palju kui võimalik ja jätta rannamõnud tagaplaanile. Elamus on garanteeritud ja investeering tasub end igati ära. Paradiisi väravad Maldiividel on kõigile avatud.

cruise-2